MadExpress annab au Everesti esmavallutajale Edmund Hillary’le, meenutades ka šerpat Tenzig Norgay’d

12.01.2008

11. jaanuaril 2008 lahkus siit ilmast 88-aastane maailma kõrgeima mäetipu Džomolungma ehk Everesti esmavallutaja uusmeremaalane Sir Edmund Hillary.

Everest vallutati 29. mail 1953. aastal neli päeva enne Inglise kuninganna Elizabeth II kroonimist. Nii sai vallutusest sobiv kingitus kuningannale ja Hillary teenis välja auväärse rüütlitiitli.

Vähem räägitakse šerpast Tenzing Norgay‘st, kes Hillary‘ga koos tippu tõusis. Tundes Nepaali kohalikke mägigiide, nende võimeid, pühendumust ja tagasihoidlikkust, julgeb MadExpress oletada, et viisakas Tenzig lasi valgel mehel võidurõõmu nautida, jäädes varustust kandes sammukese tahapoole. ;) Kes teab. Kõvad mehed igatahes mõlemad ning tõenäoliselt kohtuvad nüüdseks manalameeste hinged just Everesti tipus, kus mujal.

Everest ei jäänud Edmund Hillaryle aga viimaseks vallututseks:

1958. aastal sõitsid Hillary ja tema kaaslased esimeste inimestena traktoritega ehk siis mootorsõidukitega lõunapoolusele.

1960. aastal läks Hilary Himaalajasse tagasi lumeinimest jetit otsima.

1977. aastal juhtis ta ekspeditsiooni Gangese lätete otsijana.

Oma suurimaks saavutuseks pidas Edmund Hillary aga enda korraldatud kampaaniat mitme aastakümne jooksul Nepaali koolide ja haiglate rajamiseks.

MadExpress jääb mäletama meest, kelle jaoks miski polnud võimatu ega ükski unistus pelgalt unistus.